Dny evropského dědictví letos v barokním duchu

publikováno: 01.08.2017, rubrika: aktuální zprávy
Dny evropského  dědictví letos  v barokním duchu

Orchestrion, mázhaus, veřejná snídaně i klavíristé na náměstí, komentovaná prohlídka Staré střelnice – to jsou největší taháky letošních Dnů evropského dědictví v Hranicích, které se ve městě uskuteční v sobotu 16. září.

Letošní ročník se ponese v  duchu baroka. Městská kulturní zařízení Hranice připravila komentovanou prohlídku po barokních památkách ve městě, ve spolupráci s hranickým Domem dětí a mládeže barokní tvoření na náměstí, ve spolupráci se ZUŠ Hranice se v Synagoze uskuteční představení Poznej baroko. Dokonce i  stepařská skupina připravila vystoupení inspirované barokem.

Lidem se letos otevře v Hranicích zdarma 15 památek, nově Muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou. Uskuteční se komentované prohlídky v arboretu, u modelu historického jádra Hranic na zámku, ale také prohlídka areálu Staré střelnice.

Připravený je i bohatý hudební program. Na náměstí budou hrát po celý den zkušení klavíristé, hudba bude znít i ze Synagogy a na Staré radnici.

Zatímco atmosféru výstavy o vojenských ústavech bude na Staré radnici dokreslovat koncert v podání skupiny Olomoucký Dixieland Jazz Band, v Synagoze se uskuteční interaktivní přestavení v kostýmech inspirovaných barokem. Bude znít barokní hudba a  bude se promítat. Diváci uvidí ukázky barokních tanců a  seznámí se s  obdobím baroka prostřednictvím představení v  podání učitelky hudby Jany Labašové a jejích žáků.

Chybět nebude ani loňská novinka – permanent breakfast tedy veřejná snídaně na Masarykově náměstí u  kašny, která v 9 hodin ráno odstartuje Dny evropského dědictví ve městě.

Opět se otevře mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29. V budově Základní umělecké školy na Školním náměstí si budou moci lidé poslechnout jeden z  posledních hrajících orchestrionů v České republice a  dozvědí se také zajímavosti o tomto stroji.

A bude se také tvořit, a  to hned na dvou místech. Na Staré radnici si budou moci lidé vyrábět metály, na náměstí bude barokní tvoření, kde bude možnost vyrobit si šperky, vějíře či masky.

 

Více informací o Dnech evropského dědictví 2017 naleznete na plakátu níže nebo ZDE.