Kruh přátel hudby vyvrcholí koncertem Daniela Hůlky

publikováno: 09.08.2023, rubrika: aktuální zprávy
Kruh přátel hudby vyvrcholí koncertem Daniela Hůlky

Samé špičkové koncerty a originální hudební projekty nabízí nová sezona Kruhu přátel hudby na období 2023/2024.

Diváci se mohou těšit na výjimečná vystoupení. První koncert začíná v září a sezonu uzavře v květnu koncert Terezy Mátlové a Daniela Hůlky. Koncerty se uskuteční v zrekonstruovaném Koncertním sále v Zámecké ulici 118 v Hranicích. Začátky jsou vždy v 18:00 hodin.

Daniel Hůlka a Tereza Mátlová

Exkluzivní záležitostí bude koncert operních zpěváků Terezy Mátlové a Daniela Hůlky. Doprovázet je bude klavírista Ahmad Hedar.

Sopranistka Tereza Mátlová se věnuje opeře, operetě i muzikálu. Jako sólistka vystupuje na předních scénách v České republice i v zahraničí. Byla dvakrát nominována na Cenu Thálie a jako talent roku oceněna na Wexford festivalu v Irsku. Vyniká v rolích jako Rusalka, La Traviata, Gilda, Čardášová princezna a dalších. Účinkuje v muzikálech Fantom opery, Bídníci či Noc na Karlštejně.

Operní a muzikálový zpěvák Daniel Hůlka je držitel řady ocenění. Proslavil ho nejúspěšnější český muzikál Dracula. Působil v mnoha muzikálech a byl také činný na poli populární hudby. Nikdy však neopustil svoji milovanou operu. Od roku 2006 byl sólistou operního souboru Národního divadla. ​V roce 1998 vyhrál zlatého Českého slavíka.

​Klavírista a zpěvák Ahmad Hedar se věnuje nejen klasickému žánru, ale také žánrům populárním. Je jeden ze členů spolku RunOpeRun, který se snaží přiblížit operu mladým divákům.

 

Koncert na bicí nástroje

Sezonu zahájí koncert na bicí nástroje v podání nejmladšího člena Moravské filharmonie Olomouc Ladislava Bilana mladší. Mistr bicích nástrojů hraje od tří let, úspěšně absolvoval řadu soutěží, včetně World Championship of Performing Arts v Los Angeles, kde v roce 2011, tehdy jako sedmnáctiletý získal dvě první místa a spoustu dalších ocenění. V roce 2009, ve věku třinácti let, úspěšně prošel konkurzem do Moravské filharmonie Olomouc a stal se tak jejím historicky nejmladším členem.

 

Originální hudební projekt

Mimořádně atraktivní formát nabídne koncert Vilém Veverka Trio. „Věřím, že naši posluchači budou odcházet z koncertu s dojmem, že podobný zážitek z živé akustické hudby ještě neměli,“ říká o své formaci Vilém Veverka.

Jeho ansámbl přinese jeden z nejoriginálnějších hudebních projektů jaký kdy na české scéně byl. Jednak můžeme hovořit o výrazné multižánrové komorní fúzi – na půdorysu hoboj sólo a jazzové trio, jednak je specifikem této koncertní performance osobitý „stand-up“ element, který počítá dokonce s interakcí diváka. Moderní jevištní platformu, která je výsledkem dlouholeté koncertní zkušenosti, dotváří Vilém Veverka spolu se svými špičkovými kolegy k posluchačsky mimořádně atraktivnímu formátu.

Koncert nabídne reflexi fenomenálního Chicka Corey, který i po svém odchodu zásadně inspiruje hudební scénu. Zazní skladby hudebních velikánů Ennia Morricone, Ástora Piazzolla či Leonarda Bernsteina

 

Orbis Trio a Jiří Pinkas

Poklady romantických mistrů přinese koncert komorního souboru Orbis Trio, které vystoupí s  Jiřím Pinkasem, který bude hrát na violu.

Orbis Trio patří k nejúspěšnějším souborům v evropském měřítku, pyšní se spoustou významných ocenění a koncertuje po celé Evropě, své příznivce má také v Japonsku.

Jiří Pinkas vystudoval hru na housle na Pardubické konzervatoři a hru na housle a violu na AMU Praha. Během svých studií se stal laureátem soutěží v Ostravě. V roce 2001 se stal violistou Bennewitzova kvarteta, které patří k nejlepším komorním souborům na světové hudební scéně. Jako sólista vystupuje s významnými komorními orchestry. Zajímavostí je, že hraje na nástroj z dílny Daniela Achatia Stadlmana z roku 1739.

 

Jedinečné zážitky

Zaujmou především živelností a přirozeností svého hudebního projevu, unikátní ansámblovou dynamikou a silnou individualitou svých členů. To bude koncert smyčcového kvarteta Kukal Quartet. Mladí úspěšní hudebníci navazují na odkaz české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem.

 

Filharmonie

Tradičně je v programu zahrnutý i zájezd na Janáčkovu filharmonii Ostrava do Beskydského divadla v Novém Jičíně, který se uskuteční v dubnu. Tento ostravský orchestr je žádaným a úspěšným tělesem, se kterým pravidelně spolupracují dirigenti světového formátu.

 

Předprodej vstupenek

Vstupenky si můžete na jednotlivé koncerty zakoupit v předprodeji v Turistickém informačním centru na zámku, kde budou levnější než na místě. Upozorňujeme, že kapacita Koncertního sálu bude po rekonstrukce omezena. Případné dotazy rádi zodpovíme na telefonu 581 607 479 nebo 777 499 892 případně na e-mailu infocentrum.zamek@mkz-hranice.cz.

 

Koncerty Kruhu přátel hudby v sezoně 2023/2024
Datum koncertu Vystupující Nástrojové obsazení Cena v předprodeji
Pondělí 18. září 2023 Ladislav Bilan ml. Bicí nástroje 150 Kč
Středa 25. října 2023 Czech-Slovak Cello Quartet Čtyři violoncella 200 Kč
Pondělí 20. listopadu 2023 Orbis Trio & Jiří Pinkas Housle, violoncello, klavír, viola 250 Kč
Pondělí 22. ledna 2024 Vilém Veverka Trio Hoboj, klávesy, kontrabas 250 Kč
Pondělí 12. února 2024 Kukal Quartet Housle, violoncello, viola 170 Kč
Pondělí 11. března 2024 Duo Beautiful Strings Harfa, housle 150 Kč
Pátek 26. dubna 2024 Janáčkova filharmonie Ostrava Orchestr Zájezd na rezervace
Pátek 17. května 2024 Daniel Hůlka a Tereza Mátlová Operní zpěv, klavír 550 Kč