Hranické rarity: od poháru až po meteostanici „žába“

publikováno: 16.08.2021, rubrika: aktuální zprávy
Hranické rarity: od poháru až po meteostanici „žába“

V předchozí aktualitě, která se týkala hranických rarit, jste se dozvěděli, kde se nachází prevét a co tento prapodivný název znamená, zjistili jste, kde je zbytek pranýře, že jsme tady měli hladomornu nebo kde je zazděná dělová koule. Nyní Vám přinášíme další čtyři zajímavosti.

První dnešní zajímavost se týká stříbrného poháru. Věděli jste, že byl v Hranicích měšťanský střelecký spolek, který se nacházel v areálu nynější Staré střelnice? Dne 10. června roku 1880 navštívil Hranice – tehdy již podruhé – císař František Josef I. Při své návštěvě zavítal také do místního střeleckého spolku, kde si na střelnici dvakrát vystřelil na terč (prý se i jednou trefil). Při této návštěvě věnoval střeleckému spolku stříbrný pohár, který můžete vidět v Muzeu na zámku, které je možné navštívit ve všední dny, a to po předchozí domluvě v infocentru na zámku.

Druhou zajímavostí je meteorologická stanice „žába“. Nachází se přímo v křižovatce v blízkosti mostu přes řeku Bečvu, směrem na Teplice nad Bečvou. Je postavena v secesním stylu, pochází z roku 1906 a od roku 1995 je zároveň nemovitou kulturní památkou. A proč žába? Při podrobném prozkoumání historické meteostanice zjistíte, že se tento drobný živočich uvelebil přímo na jejím vrcholku a bedlivě střeží nejen samotnou stanici, ale zajisté také s přesností předpovídá počasí v našem městě.

V pořadí třetí zvláštnost je vojenské mauzoleum, které najdete na městském hřbitově. Při návštěvě hřbitova jej rozhodně nemůžete minout, střeží ho obrovská socha lva a je jeho typickou dominantou. V útrobách mauzolea se nachází ostatky 1460 padlých hrdinů 1. světové války. Tento v České republice ojedinělý objekt můžete navštívit při zvláštních příležitostech, jako jsou státní svátky nebo Dny evropského dědictví, kdy bývá zpřístupněn veřejnosti.

Poslední zajímavostí jsou Stolpersteine (čteno stolprštajn), v českém jazyce také kameny zmizelých, a málokdo ví, co znamenají a proč jsou do chodníků umísťovány. Tyto dlažební kostky s mosazným povrchem jsou vsazeny do chodníků před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Můžete je vidět nejen v našem městě, ale také v jiných městech Evropy. V Hranicích se vsadil první kámen zmizelých v roce 2015 a nachází se jich tu celkem sedm. Tři z nich najdete na Masarykově náměstí u drogerie Teta, zbylé čtyři na Třídě Československé armády, vedle autobusové zastávky u bývalého kasina Bonver. Ať už jsou hranické zajímavosti velké, nebo malé, určitě se všichni shodneme, že jsou netradiční a výjimečné a naše město jich nabízí skutečně mnoho.