Dny památek začnou veřejnou snídaní, nabídnou hudbu i tanec

publikováno: 12.08.2023, rubrika: aktuální zprávy
Dny památek začnou veřejnou snídaní, nabídnou hudbu i tanec

Veřejná snídaně na Masarykově náměstí již tradičně odstartuje Dny evropského dědictví v Hranicích, které se uskuteční v sobotu 16. září od 9:00 do 16:00 hodin.

Nenechte si ujít posezení u prostřených stolů při kávě nebo čaji, chlebu s máslem a náhodnými spolusnídajícími přímo na Masarykově náměstí. Během veřejné snídaně se také rozezní piano. Kdo umí na tento nástroj hrát a bude mít chuť, může se zapojit a zahrát jakoukoliv skladbu pro kolemjdoucí.

Za vidění stojí mimořádně otevřené památky jako mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29 nebo Kostelíček. Výjimečně bude také k vidění jeden z posledních hrajících orchestrionů v České republice. Zájemci si mohou poslechnout hudbu, kterou orchestrion produkuje, a dozvědí se zajímavosti o tomto stroji, který je umístěný ve vstupu do budovy Základní umělecké školy na Školním náměstí.

Mimořádně se také nabízí tři komentované prohlídky hranického zámku. Návštěvníci uvidí hladomornu, unikátní stropní výzdobu některých komnat, prevét a vystoupají na zámeckou věž. Prohlídky se  pod vedením místostarosty Mgr. Karla Machyla uskuteční v 10:00, v 11:00 a ve 13:00 hodin. Mají omezenou kapacitu, proto doporučujeme zakoupení vstupenky za 30 Kč v Turistickém informačním centru na zámku.

Novinkou jsou komentované prohlídky tajuplného sklepení v domech na Pernštejnském náměstí. Provádí Ing. Veronika Schlesingerová. Sraz je před pekárnou Wellart. Kapacita prohlídek je omezena a vstup je na vlastní nebezpečí. Doporučujeme předem zakoupit vstupné za 30 Kč v Turistickém informačním centru na zámku.

Konat se budou i další komentované prohlídky, a to městského hřbitova, Kostelíčka a arboreta. Tyto prohlídky jsou zdarma.

A bude znít i hudba. V Galerii Synagoga se uskuteční hned tři koncerty v průběhu dne. V 10:00 hodin vystoupí gospelový sbor Add Gospel, který nabídne divákům různé hudební žánry a spoustu energie. Ve 13:00 hodin začne koncert klezmerové kapely Simcha, návštěvníci uslyší radostnou židovskou hudbu v podání šesti muzikantek. V 15:00 hodin vystoupí netradiční tamburašský soubor Brač ze Studénky, který přinese hudbu různých žánrů na tambury.

Tancem a hudbou ožije také dvorana hranického zámku. Tam vypukne program v 11 hodin. Vystoupí Národopisný soubor Inovec z Hlohovce, Ženský pěvecký sbor Hranice a Hranický dětský pěvecký sbor.