Až z Kanady přiletěl dopis věnovaný medvídkům

publikováno: 24.02.2022, rubrika: napsali o nás
Až z Kanady přiletěl dopis věnovaný medvídkům

Opravdové dopisy skoro už nikdo neposílá. O to víc nás překvapila obálka, která přišla do hranického muzea až z Kanady. Dopis si můžete pročíst níže.

 

Vážení přátelé,

před několika dny mne mile překvapil článek v internetových novinách z Česka o výstavě plyšových medvědů sběratelky Svatavy Ryparové. Já jsem také „arktofil“ – to je vědecký název pro sběratele a milovníky plyšových medvídků, a je nás mnoho, jak v klubech, tak i nezávislých. Američané a Kanaďané jsou pravděpodobně víc posedlí medvědí mánií než jiní národové.

Když se před 120 lety objevil ve výloze newyorského obchodu první „Teddy Bear“, měl to být vlastně jenom vtipný ohlas na novinovou zprávu o lovecké výpravě prezidenta Theodora Roosevelta. Ten prý byl vášnivý lovec, ale odmítl zastřelit medvědí mládě, které se vyskytlo v jeho dostřelu. Výrobce hraček z různých materiálů použil plyš a zhotovil docela realistickou po- dobu hnědého medvěda. Nazval ji „Teddy ́s bear“. Kdo by byl tehdy tušil, že tohle stvoření zatlačí do pozadí cínové vojáčky a panenky a že to nebude jen pomíjivý zájem.

Plyšoví medvědi ovládli trh hraček trvale po všechny následující desetiletí až dodnes. Protože v kapitalistickém světě nabídka musí odpovídat poptávce, a ta je nekonečná, kdekdo přichází se „svým medvědem“. Každý americký stát má medvídka se státním znakem a názvem, stejně tak všechny university, sportovní kluby a různé instituce jako pošta, policie, UNICEF atd. Medvídci se vyskytují ve všech velikostech až po nadlidské, ve všech barvách včetně pastelových, a v nejrůznějších rolích – pohádkových i skutečných. Fantazie výtvarníků potřebuje víc než plyš. Jiné materiály vyjadřují originalitu tvůrců: pletenina, barevné odstřižky, různé druhy dřevin, umělá pryskyřice atd.

Medvídci nás teď provázejí „od kolébky do hrobu“. Jsou prvním dárkem novorozeňatům, jsou řešením, když nevíme, co darovat k různým příležitostem, a doprovázejí květiny na místech, kde někdo zemřel nebo je uložen na věky.

Přeji vám velkou návštěvnost výstavy a děkuji paní Ryparové.

S pozdravem od pacifického břehu Kanady

Olga du Temple