Výstava obrazů hranické rodačky na zámku

publikováno: 18.09.2020, rubrika: aktuální zprávy
Výstava obrazů hranické rodačky na zámku

Zavřeno z důvodu nařízení vlády. Děkujeme za pochopení.

Od středy 16. září vystavuje své obrazy v Severním křídle zámku hranická rodačka, Renata Doleželová. Výstava s názvem Odstíny bude k vidění do pátku 30. října 2020, v pracovní době městského úřadu.

Magické krajiny a tajuplně vyhlížející květinová zákoutí jsou hlavními tématy obrazů Renaty Doleželové, rozené Hynčicové. Ta se nyní připravuje na svou první samostatnou výstavu, a navíc v rodném městě – v Hranicích, kde žila velkou část svého života. V současnosti bydlí a pracuje v Praze.

„Začala jsem malovat zhruba před šesti lety, akrylem, dnes už ale používám více olej. Ráda kombinuji různé techniky, takže to možná občas vypadá, že každý můj obraz maloval někdo jiný. Pro své obrazy volím velká plátna a raději než realismus mám abstrakci. Přesto budu v Hranicích vystavovat i nějaké realistické obrazy, včetně několika hranických motivů,“ uvedla malířka.

Renatu Doleželovou provázel vztah k výtvarnému umění už od mládí. Vystudovala teorii umění na Univerzitě Palackého v Olomouci, ale od teorie k malbě vedla dlouhá cesta, trvající přes třicet let. Jak sama vysvětluje: „Prvními podporovateli v mém malování se stali mí nejbližší, rodina a přátelé, kteří si nejenže obrazy objednali, ale dokonce je dodnes mají doma vystavené. A myslím dokonce, že to není tak, že by je rychle před mou návštěvou vytahovali ze sklepa a věšeli zpět na stěnu. Moji rodinní příslušníci jsou v tomto smyslu mými skutečnými mecenáši. A taky se díky tomu dá říci ta oblíbená formulace, že se má díla nacházejí v soukromých sbírkách doma i v zahraničí.“

Od roku 2016 je členkou výtvarné skupiny Beneart vedené akademickým malířem Václavem Benediktem. Jejím zatím nejrozměrnějším dílem, které namalovala, je obraz vánoční zimní krajiny na dřevěném paravánu o velikosti 6 × 2 metry. Dílo vytvořila na objednávku Městských kulturních zařízení Hranice pro loňské divadelní představení živého betléma v Hranicích. Návštěvníci vánočních trhů uvidí tuto kulisu i letos. „Musím říct, že jsem tuto zakázku přijala velmi ráda,“ dodala Renata Doleželová.

Obrazy Renaty Doleželové si můžete prohlédnout na webu dolezelova.art.