Prozkoumejte Hranice s průvodcem

publikováno: 28.06.2019, rubrika: aktuální zprávy, hranický zpravodaj
Prozkoumejte Hranice s průvodcem

Vydat se poznávat Hranice můžete také s průvodcem. Prohlídky začínají v Turistickém informačním centru na zámku, kde získáte více informací, stejně tak i na webu www.infocentrum-hranice.cz. Vybrat si lze z pěti prohlídek, které finančně podpořil Olomoucký kraj. Novinkou letošních prázdnin je zážitková prohlídka „Hranice z vody“.

1. Hranice z vody

Novinkou letošního roku je zážitková prohlídka po řece Bečvě, která nabídne poučení i skvělou zábavu. Tato komentovaná prohlídka s průvodcem na šlapadlech nabídne zájemcům netradiční pohled na město z vody. Připomene významnou památku – Sady Československých legií, zajímavé stavby lemující břehy řeky Bečvy viditelné z plavidel – například areál Staré střelnice, lázně Teplice nad Bečvou, Národní přírodní rezervaci s nejhlubší zatopenou propastí světa a spoustu dalšího. Prohlídky jsou možné pouze na objednávku, konají se každou sobotu v červenci a srpnu.

Objednávky přijímají v Turistickém informačním centrum na zámku osobně nebo telefonicky na čísle 581 607 479. Cena prohlídky je 100 korun za osobu.

2. Hranice z výšky

Přesně 122 schodů musí zdolat všichni, kteří se chtějí pokochat pohledem na Hranice z věže Staré radnice. Ta byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2009. Na věži jsou také panoramatické tabulky, na kterých jsou fotografie s popisy míst, která je možné z 38 metrů vysoké věže vidět. Cestu nahoru na věž zpestří expozice truhel ve 20 metrů dlouhé vstupní chodbě a také expozice akvarelů malíře Jana Pinkavy, která je zaměřená na pohledy na město před sto lety, a návštěvníci ji uvidí při výstupu na věž. Na věži pak mohou porovnat, jak se Hranice změnily za posledních sto let. K vidění při cestě na věž jsou také věžní hodiny.

Prohlídka věže je možná po předchozí domluvě v Turistickém informačním centru na zámku. Cena prohlídky je 10 korun za osobu. Věž je přístupná dětem od 8 let v doprovodu dospělého.

3. Hranice pěšky

Stálice v nabídce jsou tradiční komentované procházky po historickém centru města – tedy prohlídky po Městské památkové zóně Hranice. Vydejte se na cestu starými hranickými uličkami, náměstím i podloubím měšťanských domů v doprovodu průvodce. Seznámíte se s nejzajímavějšími místy historického jádra. Navštívíte radnici, kostel, zámek, náměstí s renesančními domy, bývalou mýdlárnu, obydlí městského kata a další zajímavosti. Uvidíte místa, kterými procházela historie. Nasát tak můžete atmosféru malebného historického města, kterým Hranice bezpochyby jsou.

Prohlídky se konají od července do srpna vždy v 10:00 a ve 14:00 hodin. Vychází se z Turistického informačního centra na zámku. Cena prohlídky je 30 korun za osobu.

4. Židovské Hranice

K oblíbeným trasám patří prohlídky „Po stopách hranických Židů“. Komentovaná procházka s průvodcem nabízí magickou atmosféru židovského hřbitova, upozorňuje na místa, kde kdysi fungovaly židovské továrny, kde byly židovské lázně, návštěvníci se dozvědí o hranických Stolpersteinech, o historii a architektuře synagogy a zájemci si mohou v synagoze vyrobit své vlastní Kameny zmizelých jako vzpomínku na hranické Židy, kteří se nevrátili z koncentračních táborů.

Prohlídky jsou možné pouze na objednávku v Turistickém in-formačním centrum na zámku osobně nebo telefonicky, tel.: 581 607 479. Cena prohlídky je 30 korun za osobu.

5. Hranice vojenským maršem

Prohlídky nabízí historii i architekturu slavných vojenských ústavů v Hranicích. Návštěvníci mohou vidět Zrcadlový a Jiříkův sál, chodbu, ve které trénoval Emil Zátopek, památník akademiků nebo kapli svaté Barbory. Do přísně střežených vojenských ústavů v Hranicích se totiž veřejnost jen tak nedostane. Díky spolupráci s armádou ale mohou za zdi této „pevnosti“ proniknout zájemci o historii či architekturu. Součástí prohlídky je také návštěva Muzea na zámku, kde je expozice zbraní.

Prohlídky jsou možné pouze na objednávku, a to v termínech: 27. 6., 18. 7., 15. 8., 26. 9. 2019. Objednávky přijímají v Turistickém informačním centrum na zámku osobně nebo telefonicky, tel.: 581 607 479. Cena prohlídky je 60 korun za osobu.