Přijďte si vyzkoušet, jak praly naše babičky

publikováno: 20.06.2024, rubrika: aktuální zprávy
Přijďte si vyzkoušet, jak praly naše babičky

Dnes stačí zmáčknout pár tlačítek a špinavé prádlo se vypere a vysuší. Jak se ale museli nadřít naši předci, aby si vyprali, vysušili a vyžehlili, vám ukáže unikátní výstava v muzeu na Staré radnici v Hranicích s názvem Peru, ždímám, žehlím, zabývající se historií praní.

Těšit se můžete na nejrůznější druhy praček od mechanických až po elektrické. Představeny budou také historické stroje ke ždímání a žehlení prádla, jako jsou mandly, ždímačky nebo žehličky na nejrůznější pohon. Výstavu doplní také stará mýdla a prací prášky. Milovníci historie a techniky se na ní dozví, že prvním pracím práškem byla třeba hlína, moč či zvířecí tuk.

Zmapována bude i dnes už zaniklá hranická továrna na výrobu praček značky Ideal, která byla v českých zemích první a největší továrna na prací stroje. Založena byla Josefem Rakem a Karlem Wollnerem před 120 lety, v roce 1904. Úspěšně konkurovala drahým a nekvalitním strojům z Německa a během let vystřídala řadu majitelů.

Továrna v Hranicích vyráběla široký sortiment strojů, zařizovala prádelny a sušírny pro hotely a nemocnice, vyvážela do celého Rakouska-Uherska, Ruska, Rumunska a Egypta. Jako první v republice zavedla také výrobu velkých dřevěných hraček, které se vyvážely až do Ameriky. Vznikaly v ní dětské automobily, houpací koně, labutě, kočky, psi, sloni a dřevěné vozíky.

Na výstavě můžete zhlédnout čtyři exponáty hranické továrny, dvě mechanické pračky, pračku elektrickou a ruční mandl.

Pro návštěvníky je připraven také interaktivní program. Můžete si vyzkoušet, jak se pralo na valše nebo potrápit své vědomosti u roztřídění prádla podle stupňů, ve kterých se pere. Pokusit se rozpoznat můžete také historické žehličky, které roztřídíte podle způsobů, kterým se nahřívají. Jestli jsou například na elektřinu nebo na uhlí.

Vernisáž se bude konat ve čtvrtek 27. června od 17 hodin v muzeu na Staré radnici v Hranicích. Během vernisáže si budete moci vyzkoušet praní pomocí valchy a pracího zvonu. Pro veřejnost bude otevřena do 29. září. Vstup je zdarma.

Marek Suchánek,
vedoucí střediska muzeum a galerie

Snímky: z archivu Městského muzea a galerie Svitavy