Hranice se vybarví do Velikonoc

publikováno: 10.02.2021, rubrika: aktuální zprávy
Hranice se vybarví do Velikonoc

Zvesela do jara se chystáme vkročit i letos. Přijďte s námi oslavit Velikonoce v Hranicích. Tradiční akce Vítání jara je plánována na sobotu 27. března.

Pokud tomu vládní opatření dovolí, můžete se těšit na živý a netradiční program. Přijede pouliční divadlo Kvelb Ateliér s představením Řechtačka, které pobaví malé i velké. Linout se budou zvuky keramofonu, unikátního hracího nástroje ze střešních tašek. Potěší i živá zvířátka, která si budete moci pohladit.

Pokud program nebude možné uskutečnit, zabavit se budete moci i sami, díky interaktivním a kulturním koutkům. Mějte proto oči na šťopkách, na prostranství za zámkem vyroste nový div Hranic. Monumentální barevný ptačí strom se bude pyšnit 40 ptačími budkami, které potěší nejen pozorovatele, ale snad i ptáčky, kteří se mohou v budkách ubytovat. Pokud vládní opatření nedovolí přivítat jaro tradičně s živou kapelou, užijete si aspoň prozpěvování ptáků.

A to třeba při četbě knihy z nové knihobudky. Z ní si můžete knihu vzít a počíst si doma, anebo některou ze své domácí knihovničky naopak do knihobudky darovat a nechat ji na čtení jiným. Čtecí koutek doplní také pohodlné posezení. Neláká vás pohoda u knihy a chtěli byste si raději dát partičku v piškvorkách? Hrací koutek nabídne hry, které si zahrajete i s dětmi. A až vás taktické přemýšlení začne bolet, můžete rozhýbat své tělo při skákání panáka nebo probíháním zlatou bránou.

Speciální sekce bude tvořena tradičními velikonočními zvyky. Například pomlázkomat, který bude volně k využití a díky němu omládne každá žena. Nebude chybět ani Morana, byť se letošní rok nejspíše nedočkáme jejího tradičního vynášení.

Co se však nemění, je hranický Kraslicovník, bez kterého bychom jaro jen stěží přivítali. Bohatě ozdoben kraslicemi bude letos strom na travnatém prostranství za zámkem, kam se musel přesunout kvůli plánované rekonstrukci náměstí. Nechte se překvapit, který strom letos převezme žezlo hranické tradice.

Jarní dekoraci Hranic doplní také výzdoba Staré radnice, jejíž okna rozveselí barevné slepičky a ptáčci, vajíčka a další připomínky jara. A věříme, že potěší i obří vejce. Tři gigantické kraslice v těchto dnech zdobí zkušení výtvarníci a malíři a jedno vejce zapsané do knihy rekordů zapůjčí malíř Antonín Vojtek z Břeclavi. Nebude chybět ani rozcestník, který pomůže nasměrovat ke všem atrakcím – třeba kudy a jak daleko to je na Velikonoční výstavu v Galerii M+M, ke Kraslicovníku a navede i k dalším velikonočním cílům v blízkém i vzdálenějším okolí, včetně Velikonočních ostrovů.

Na celé velikonoční a jarní výzdobě se podílí svými nápady a uměleckým umem tým Městských kulturních zařízení Hranice, firma Astra, pracovníci Domova dětí a mládeže v Hranicích, Základní umělecká škola Hranice, Ekoltes, Městský úřad Hranice a někteří nadšení obyvatelé města. Jsme také vděční za pomoc všem z řad místních občanů, kteří nám přinesli vajíčka na Kraslicovník.