Flascharův důl: adrenalin i dobrodružství

publikováno: 02.09.2021, rubrika: aktuální zprávy
Flascharův důl: adrenalin i dobrodružství

Zhruba 20 kilometrů autem a jste tam. Tedy z Hranic v Odrách, kde můžete vidět historické důlní dílo Flascharův důl s naučnou trasou. Nabízí poznání, zábavu i adrenalin. To když v dole musíte zdolat dvacetimetrový žebřík. Ale popořádku.

Břidlicový důl se rozprostírá na Veselském kopci a tyčí se tak nad městem Odry. Jeho vznik se datuje k přelomu 19. a 20. století, kdy docházelo k rozmachu břidlicového průmyslu. Pojmenován je po notáři Karlu Flascharovi, který se stal investorem v době, kdy byla zvyšována snaha o modernizaci těžby.
Do Oder se z Hranic dostanete například po silnici 47 vedoucí přes Bělotín. Ideálním místem pro parkování je prostor u tzv.

Dělnického domu, který se nachází v samotném centru města. Od parkoviště vás budou provázet po celou dobu vaší trasy turistické značky v podobě bílého čtverce s hornickými znaky. Pěšky se vydáte po Veselském chodníku, který vám poskytne nádherný výhled na Oderské vrchy.

Na trase dlouhé přibližně dva kilometry vás čeká několik zastavení s popisnými tabulemi, které vás seznámí s historií těžby břidlice. Po hodině cesty krásnou přírodou se před vámi objeví budova dolu. V rámci prohlídky projdete s průvodcem přibližně 400 metrů zpřístupněných chodeb, obě patra dolu, dobývací komory i štoly. Čeká vás také adrenalinový zážitek v podobě 20 metrů vysokého lezního žebříku, který prochází spojovacím komínem. V podzemním dole můžete vidět těžkou dřinu tehdejších permoníků, kteří za šera pečlivě skládali klenuté chodby a opěrné zdi.

Do dolu jsou vstupy od středy do neděle vždy v 9:00, 11:00, 13:00 nebo v 15:00 hodin. Na prohlídku dolu je nutná předchozí rezervace. Cena vstupného, které je možné uhradit pouze v hotovosti, je 150 Kč pro dospělé a 80 Kč pro děti.

Výlet můžete zakončit na Veselské rozhledně, která je vzdálena od dolu necelé 2 kilometry. Futuristická stavba připomínající šachovou figurku se tyčí do výšky pouhých 10 metrů. I tak se před vámi otevřou nádherné výhledy na Moravskou bránu, Hostýnské vrchy i Beskydy.