Přijďte si užít Dny evropského dědictví

publikováno: 19.08.2019, rubrika: aktuální zprávy
Přijďte si užít Dny evropského dědictví

Tradiční Dny evropského dědictví v Hranicích se konají v sobotu 14. září a top zážitkem bude možnost zahrát si různé hry, které nabídne všem věkovým kategoriím Festival IQ Play.

Co vše Dny evropského dědictví letos nabídnou?

1. Festival her

Spousta míst v Hranicích bude v sobotu 14. září patřit Festivalu IQ Play. Ten nabídne přehršel stavebnic, logických her, Montessori pomůcek, smyslových a také dřevěných hraček. Hry najdete v Zámeckém klubu, ve dvoraně zámku, na Masarykověnáměstí, na Staré radnici i v synagoze. Na své si přijdou všechny generace a v Hranicích se tímto projektem skvěle naplní celorepublikové téma letošních Dnů evropského dědictví, kterým je „Památky a zábava“. A bavit se určitě budete.

2. Veřejná snídaně

Nenechte si ujít ani působivou atmosféru veřejné snídaně na Masarykově náměstí (v případě velmi nepříznivého počasí ve dvoraně zámku). Podává se káva, čaj a chléb s máslem. Veřejná snídaně nabízí milá setkání a vzpomínat na ni budete celý rok. Pokud chcete, můžete donést nějaký ten koláček.

3. Koncerty i s malováním

Hudba bude znít po celý den všude možně. O zábavu se postará na Staré radnici nevidomá kapela Naslepo, jejíž hudba je stejně skvělá jako její humor: „Ministerstvo nevidomých varuje: obyčejná hudba této kapely vyvolává neobyčejné emoce!“

Na terase lázeňského domu Bečva vystoupí oblíbená skupina Dixieland Jazz Band Olomouc.

Netradiční koncert se uskuteční i v synagoze. Slovenská klavíristka Elena Letňanová bude hrát skladby Fryderyka Chopina a její koncert bude spojený s malováním obrazu podle Petra Kotvana. Nenechte si ujít neobvyklé prolínání dvou druhů umělecké tvorby.

4. Komentované prohlídky

Na výběr je z pěti komentovaných prohlídek. Upozorňujeme, že letos bude návštěvníkům mimořádně umožněn výstup na zámeckou věž, který je součástí prohlídky zámku. Na tyto prohlídky doporučujeme objednat se na telefonu 775 854 497.

5. Vláčkem sem a tam

Novinkou letošních Dnů evropského dědictví je také vláček, který bude jezdit z Masarykova náměstí na lázeňskou kolonádu se zastávkou u Staré střelnice. Využít ho můžete k návštěvě programů, které se budou odehrávat v lázních nebo na Staré střelnici, či k dopravě na komentovanou prohlídku Propasti.

6. Odborník na židovství

Přední odborník na židovství Achab Haidler bude mít v synagoze přednášku na téma židovské hřbitovy. Achab Haidler je divadelní herec, fotograf a někdejší ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem. Konvertoval k judaismu a několik let objížděl židovské hřbitovy a dokumentoval je. Vznikla tak internetová databáze a kniha Židovské hřbitovy a pohřbívání. Jak její autor říká: „Židovské hřbitovy mluví o životě, ne o smrti.“ Nenechte si ujít jeho přednášku.

7. Památky

Čekají na vás opět památky, a to i ty, které nebývají běžně přístupné – jako mázhaus nebo Kunzova vila. Letos můžete vidět a slyšet také orchestrion v budově ZUŠ Hranice a nově se návštěvníkům otevřou prostory Malého muzea minerálů ve Stříteži nad Ludinou nebo Expozice historie Potštátska v Potštátě.

Podrobný program najdete na plakátě ZDE.