Pěšky přes Kavkaz – od moře k moři

publikováno: 27.01.2018, rubrika: aktuální zprávy
Pěšky přes Kavkaz – od moře k moři

Městská knihovna pořádá pro veřejnost besedu – přednášku mladé cestovatelky Viktorky Hlaváčkové, která se uskuteční ve čtvrtek 15. února v Zámeckém klubu od 18 hodin. Beseda se jmenuje Pěšky přes Kavkaz – od moře k moři. Vstupné je 50 korun.

Viktorka cestuje sama s minimálním vybavením. V červnu 2017 se vydala na 3. etapu svého dobrodružného projektu Viktorčina Cesta tam. Hlavním plánem celkem sedmiměsíční cesty bylo přejít pěšky Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu.

Zatímco svou pouť zahájila ve čtyřicetistupňových vedrech, už na konci září zachumelila, ač byla teprve v polovině trasy a měla s sebou vybavení jen do tří sezónních podmínek. Nakonec se však ukázalo, že sněhem se lze brodit i v děravých botách a letních kalhotách, že nejlepší způsob, jak se v nebezpečném terénu pohybovat, je následovat stopy medvědů a vlků, a také, že drsné přírodní podmínky nebyly zdaleka tou největší překážkou.

Největší komplikace totiž nakonec přišly ze strany mnohých restrikcí na ázerbajdžánském území. Navzdory tomu, že Viktorka byla během cesty zadržena pohraniční stráží a že se neustále potýkala se zákazy a omezeními, dotáhla nakonec svou pěší pouť až do cíle. Než si však stačila trochu odpočinout, byla z Ázerbajdžánu vyhoštěna a její dobrodružství pokračovalo cestou domů přes Gruzii, Turecko, Balkán a Srbsko, kde strávila několik týdnů dobrovolničením v uprchlickém táboře.