Oslavy 100 let republiky ve dvoraně hranického zámku

publikováno: 29.10.2018, rubrika: aktuální zprávy
Oslavy 100 let republiky ve dvoraně hranického zámku

První republika, to byl čas elegance, objevovaly se gramofony, módní výstřelky, extravagance, tančil se charleston a jeho variace, pořádaly se večírky. Zavánělo to bohémstvím i světem filmu.

Atmosféru časů první republiky zažili lidé v pátek 26. října od 14 hodin do 18 hodin ve dvoraně hranického zámku, kde se uskutečnil program Za časů první republiky.

Návštěvníkům hrála hudba, která zněla v období první republiky, uskutečnila se módní přehlídka, ale také ukázky prvorepublikových tanců, a nechyběla ani jejich výuka.

V prvorepublikové kavárně, vinárně a jídelně mohli návštěvníci ochutnat jídla, která jedli Vlasta Burian či Adina Mandlova. Lidé mohli obdivovat také prvorepublikový automobil nebo motorky.

Kdo měl zájem, mohl si nechat nakreslit vlastní karikaturu, přitom poslouchat flašinetářku a své ratolesti poslat k dobovému vozíku, kde si mohly zakoupit cukrovou vatu. Investovat také mohli do šperků či různých doplňků. A protože k tomuto období patřila i armáda, k vidění byli také ukázky pořadových cviků. Nechyběla ani krátká přednáška o prvorepublikovém společenském chování.

V neděli 28. října ve dvoraně hranického zámku probíhala hudební a taneční vystoupení. Vystoupilo uskupení holandského města Leidschendam – Voorburg, které se jmenuje De Vietgrieten. Čtyřicetičlenný ženský sbor zpíval repertoár, kterému se říká Shanty. Tyto písničky se zpívaly na velkých lodích s posádkami, zpívali je samozřejmě muži.

Soubor De Vietgrieten si upravil písničky pro ženský hlas tak, aby seděly ženskému sboru. Sbor zazpíval holandsky, anglicky a německy oblíbené lidové písně s důrazem na rybářské aktivity.

Vystoupil také čtyřiadvacetičlenný dětský soubor z partnerského města Hranic – ze slovenského Hlohovce. Děti zpívaly lidové písně a skladby, které se vážou k období první republiky a k jejímu vzniku.

Připraveny byly také ukázky vystoupení sletových sokolských cvičení v režii hranických Sokolů. Nechybělo ani občerstvení v prvorepublikovém duchu.

Akce se konala u příležitosti oslav 100 let od vzniku samostatného československého státu.

Za zachycení prvorepublikové atmosféry děkujeme Jiřímu Necidovi.