Elektrobusy předány, vyrazily do ulic

publikováno: 21.10.2017, rubrika: aktuální zprávy
Elektrobusy předány, vyrazily do ulic

Šestice nových elektrobusů byla ve čtvrtek 19. října předána do užívání hranické městské hromadné dopravy. Hranice se tak staly prvním městem v zemi, které u městské hromadné dopravy kompletně přešlo na elektropohon. Ani jinde v Evropě ale dosud neexistuje systém MHD, který by byl kompletně obsluhován vozidly na elektrický pohon. To z Hranic dělá první město s plně elektrifikovanou MHD v Evropě.

Slavnostního předání elektrobusů a předvedení hranickým občanům se účastnila řada významných hostů, kromě starosty města Jiřího Kudláčka a místostarosty Ivo Lesáka, například senátorka Jitka Seitlová, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, náměstek primátora Přerova Pavel Košutek, starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl, za provozovatele MHD generální ředitel skupiny 3ČSAD Tomáš Vavřík, za výrobce generální ředitel společnosti SOR Libchavy Jaroslav Trnka a za ČSOB, která zajištuje bezkontaktní placení jízdného, Jan Klepiš.

Autobusy slavnostně pokřtil hranický farář a děkan pan Jiří Doležel.

Městské autobusy v Hranicích by dohromady za rok dokázaly šestkrát objet celou zeměkouli – najedou totiž více než 250 000 km. Jejich naftové motory tak představují podstatnou zátěž pro kvalitu ovzduší ve městě. Nově je na devíti městských linkách proto nahradilo celkem šest elektrobusů v zeleno-bílých barvách. Produkce škodlivého oxidu uhličitého v ulicích se tím sníží o 200 tisíc tun ročně.

Elektrobusy výrobce SOR Libchavy, s kapacitou 26 míst k sezení a 43 míst ke stání, mají mimořádně tichý chod. Tak tichý, že budou muset vydávat uměle nějaký zvuk, aby je včas registrovali chodci. Jejich dojezd je 180 kilometrů, což je pro hranické potřeby zcela dostatečné. Dobíjecí centrum pro autobusy bylo nově vybudováno v areálu mateřské společnosti Cidem Hranice, kde se nachází i parkovací a odstavné plochy a zázemí pro řidiče.

„Velkou výhodou zejména pro starší cestující, zdravotně postižené a maminky s dětmi je, že všechny nové elektrobusy budou nízkopodlažní. Mladší generace ocení, že všechny jsou vybaveny wifi,“ řekl místostarosta Hranic Ivo Lesák.

Elektrobusy jsou také vybaveny odbavovacím systémem, umožňujícím rychlé a pohodlné odbavení cestujících prostřednictvím bezkontaktní platební karty. Vozy jsou vybaveny širokoúhlými LED informačními panely, zobrazujícími cestujícím informace o jízdě v reálném čase. Samozřejmostí je vybavení vozidel akustickými asistenčními systémy pro slabozraké a nevidomé.